Nem okoz fájdalmakat, nem hívja fel magára a figyelmet
a problémát a kezeletlen magas vérnyomás lehetséges következményei okozzák
Igen problémát a lehetséges következmények okozzák, amik a kezeletlen magas vérnyomásból fakadhatnak. Elsősorban az érrendszer károsodása hat kedvezőtlenül valamennyi szervre, elsősorban a pl. a szívre, vesére, szemre vagy az agyra.
Attól függően, hogy a pl az agyat, a szívet, a veséket vagy a szemeket érinti-e a magas vérnyomás összefüggő következményes keringési károsodás, a kialakult kórkép akár stroke, szívinfarktus látáskárosodás vagy vesekárosodás is lehet. Emellett demencia, és a merevedési zavar kialakulásáért is felelős lehet az emelkedett vérnyomás
A megelőzés és a kontroll szerepe
Van a tankönyvi vérnyomás, ami 120/80 Hgmm aminek az elérése a cél. Természetesen úgy mint az élet számos területén létezik tolerancia is, aminek értéke maximális 140/90 Hgmm alatt kell, hogy legyen. Ez az érték jelenti a hipertónia azaz magas vérnyomás alsó határ értékét.
Ha 140/90 Hgmm - nél magasabb értéket mutat a vérnyomásmérő, mese nincs, orvoshoz kell fordulni. Mert már tudjuk, hogy a magas vérnyomás nem fáj, mégis rengetegen halnak meg miatta.
A szomorú válósághoz tartozik, hogy a szív-és érrendszeri megbetegedés több áldozatot követel, mint a rosszindulatú daganatok. Még elrettentőbb, hogy csak az elhunytak fele tudott arról, hogy a vérnyomása túl magas volt. Itt vetődik fel a kérdés, vajon miért?
Sokan azt hiszik, hogy majd valamilyen változás, mint pl. a pulzáló jellegű fejfájás, vagy a lüktető erek majd felhívják a figyelmet a magasabb vérnyomásra. Ez nagy tévedés.
A magas vérnyomás „néma gyilkos” ami semmilyen jellel nem hívja fel a magára a figyelmet
Ha már a vérnyomás eléri a 180/120 Hgmm-et, akkor előfordulhat, hogy a vérnyomás miatt fáj a feje, ami azonnali orvosi beavatkozást igényel, különben visszafordíthatatlan szervi károsodások léphetnek fel.
( Amint tudjuk, hogy egy nap folyamán több ezer vérnyomás értéket lehet mérni, ezért ki kell alakítani egy rendszerességet, hogy le tudja az ember ellenőrizni, milyen vérnyomással rendelkezik. Magyarul nem elég 1-2 alkalommal megmérni a vérnyomást, hanem elkell végezni a statisztikai méréseket a itt leírtak alapján. )
Tehát a magas vérnyomást azért nevezik néma gyilkosnak, mert nem fáj és következményei életveszélyesek lehetnek. Ugyanis a tartósan megemelkedett vérnyomás károsítja az erek belső falát és a sérült érfal lerakódások, vérrögök, helyi vizenyők kialakulásának kedveznek. A lerakódás nagyon gyakran zsíros kötőszöveti plakkok érfalra való kitapadását jelenti, ami nem más mint az – érelmeszesedés azaz ateroszklerózis folyamata.
Az érelmeszesedés szűkíti az erek belső keresztmetszetét ami nehezebbé teszi a vér áramlást ami által romlik a szövetek vérellátása. A lerakódáson kívül a magas vérnyomás által még az erek falai is megvastagodnak, ami miatt veszítenek a természetes rugalmasságukból, merevvé válnak. Mindez rontja az erek vért továbbító funkcióját is.
A leginkább veszélyeztetett szervek
Az agy, szív, szem és a vese. Ha ezeket a szerveket ellátó érhálózatban következnek be a magas vérnyomás miatti elváltozások, akkor az adott szerv nem fog elegendő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz jutni, működése zavart fog szenvedni, súlyos esetben teljes szöveti elhalálozás következik be.
Érintett szerv | A hipertónia lehetséges következményei |
Agy | Stroke- agyérelzáródásos vagy vérzéses stroke |
Szív | Szívinfarktus, szívelégtelenség |
Szem | Látászavar, vakság |
Vese | Veseműködés zavar, veseelégtelenség, ami még tovább emeli a vérnyomást. |
Szexuális funkció | A férfiaknál nő az erektilis diszfunkció ( merevedési zavar) előfordulási gyakorisága, a nőknél csökkent szexuális vágy tapasztalható |
Kongitív funkció | Időskori elbutulás esélyei megnőnek |
Az utóbbi években bebizonyosodni látszott, hogy számos esetben az időskori szellemi leépülés ( demencia) illetve a már fiatalabb korban is fellépő szexuális zavarok is a magas vérnyomás és a következményes vérellátási zavarok számlájára írhatók. Ugyanis akiknek fiatal korban magas a vérnyomásuk, azok idős korban nagyobb eséllyel szenvednek majd elbutulást. Gyakrabban fordul elő a férfiaknál az erekciós zavar a nőknél pedig a libidócsökkenés.
Sokkal rosszabb a helyzet, ha csak mindezen elváltozásokból derül fényre a magas vérnyomás. A helyzet az, hogy nagy valószínűséggel, évekkel azelőtt jelen volt a hipertónia, csak fel kellett volna figyelni rá. A kezelés megelőzte volna a szívet, agyat, szemet, mentális vagy szexuális működést érintő súlyos esetenként katasztrofális szövődményeket.
Hipertónia életveszélyes következményei
- stroke vagy agyi infarktus
- szívinfarktus
A stroke –nak 2 típusa van, attól függően, hogy az agyi ér elzáródásáról van –e szó, ami bizonyos agyterületek vérellátását akadályozzák, vagy pedig vérzéses stroke-ról, azaz arról, hogy az agyat ellátó egyik verőér megrepedése vérömleny kialakulásához vezet, ami az agyállomány összenyomását okozza.
Ha a tünetek 24 órán belül megszűnnek, akkor átmeneti agyi keringési zavar, állt fenn, amit sokan a „szélütés”előszobájának tartanak. Súlyosabb esetben az agyállomány egy része végleges károsodást szenved és tartós maradványtünetek ( bénulás, beszédzavar ) maradhatnak vissza, de halálos kimenetelű is lehet a stroke.
A szívinfarktus . a szívizom egy részének elpusztulása a vérellátás elégtelen válása miatt. Kialakulásakor egy véralvadék hirtelen elzár vagy erősen beszűkít egy artériát a szívben.
Ismerje fel időben a súlyos következményeket |
Néhány lehetséges jellemző tünet | Teendő | |
Stroke |
|
Az MBE egy olyan mozaikszó, segítségével könnyű szerrel felismerhető a baj. 3 egyszerű dologra kell megkérni a veszélyeztetett személyt:
Ha a 3 feladat közül bármelyik is nehézséget okoz, azonnal hívni kell mentőt! |
Szívinfarktus |
|
|
A magas vérnyomás nem jár egyedül,
A hipertónia jelentette rizikó még inkább kifejezett, ha figyelembe vesszük azt, hogy a magas vérnyomás számos esetben egyéb rizikófaktorokkal együtt lép fel. Ezek az egyéb rizikófaktorok elsősorban az úgynevezett „metabolikus szindróma” tünet együttesének elemei, amik a következők:
- magas éhomi vércukorszint
- magas trigliceridszint
- alacsony HDL – koleszterinszint
Megfigyelték, hogy azoknál a magas vérnyomásos személyeknél, akik a metabolikus szindróma tünet együtteséből még legalább 2 rizikó faktorral rendelkeznek, kétszer magasabb a szív-és érrendszeri megbetegedések és elhalálozás kockázat, mint a „csak” hipertóniásoknál.
Ha tehát valakinek magas a vérnyomása és emellett a laborlelete is kedvezőtlen vérzsír szintekről árulkodik, netán még elhízott is, fokozott szív- és érrendszeri rizikóval rendelkezik. Egy ilyen személynek fokozottan oda kell figyelni a helyes életmódra és az orvos által javasolt gyógyszeres terápiák követésére.
Hogyan előzze meg a hipertónia következményeit?
Ebben az esetben is, mint az élet számos területén az egyik legfontosabb lépés a rendszeres mérés, ami az időben történő felismerést eredményezi. Ugyanis, ha nincs rendszeres vérnyomás mérés, akkor a néma gyilkos tényleg némán „teszi a dolgát” ami katasztrófához vezethet.
Tehát jobb a bajt megelőzni, a hipertónia esetében is helytálló. Manapság, már nem kell az orvosi rendelőkben órákat rostokolni, hogy elvégezzenek egy vérnyomásmérést. Lényeges szerepet kap az otthoni vagy munkahelyi vérnyomásmérés, illetve a különféle szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel.
A vérnyomás mellett szükséges vizsgálni azt is, hogy a szívösszehúzódások rendszeresek-e, azaz nem áll-e fenn szívritmuszavar.
Kimutatták ugyanis, hogy a szívritmuszavar, különösen a pitvarfibrilláció emeli a stroke kockázatát. A szív ritmikus ingerülettovábbításáról és elernyedéseiről a legpontosabb információ elektrokardiográfiás vizsgálattal (EKG) nyerhető.
Szerencsére manapság, már kapható olyan vérnyomásmérő készülék, amik a vérnyomás és pulzus mérése mellett egy esetleges a mérés időtartamában fennálló ritmuszavar kijelzésére is képesek. Ez a plusz információ nagyon lényeges lehet az orvoshoz fordulás esetén.
2 hozzászólás