Az alvás erősít
A kiegyensúlyozott alvás a helyes életmód egyik feltétele
Az egészség megőrzéséhez, fontos a nyugodt kiadós éjszakai alvás, ami hozzájárul a másnapi jó közérzethez és teljesítőképességhez. Ráadásul a minőségi alvás számos betegség kockázatát csökkenti.
Nézzük meg mi történik alvás közben
Az alvás egy fárasztó nap után helyreállítja a szervezet belső egyensúlyát. Ez azért is fontos, mert a napközbeni aktivitás energiát emészt fel, ami a szervezet kopásához vezet. Alváskor a test felfrissül, újratöltődik- attól függően, hogy mennyire kiadósan és mélyen alszik az ember.
Alvás közben csökken a pulzus és a légzésszámunk, vérnyomásunk és testhőmérsékletünk. A stressz is csillapodik, mivel a szabadgyökök száma csökken és ez végeredményben a gyulladások kialakulását is gátolja. Az immunrendszerünk új erőt kap ezzel az egész testünk felkészül egy újabb tevékeny napra.
A kutatások is bizonyítják, hogy
az alvás segíti az immunrendszer megújulását amiért csökken a szív és érrendszeri betegségek , cukorbetegség és a depresszió kockázata, illetve a fáradékonyság mértéke. A jó alvás meghosszabbítja az életünket is.
Mennyit aludjunk?
Sokáig a nyolc óra alvást tartották az ideálisnak, de egy átfogó amerikai tanulmány szerint az
optimális alvásidő nagyjából 7 óra
Meglepő azonban, hogy az egészségnek sem a túl sok ,sem a túl kevés alvás nem tesz jót. A korai elhalálozás esélye ugyanakkora volt a 8 órát alvóknál mint a 6 vagy akár a kevesebbet alvóknál.
Érdekesség képen megemlíthető, hogy a túl sok alvás káros következményeit lehet hatástalanítani a fizikai aktivitással.
Minél öregebb az ember, annál kevesebb alvásra van szüksége. Egy 20 évesnek bő 8 óra alvásra van szüksége, míg egy 60 éves megelégszik 6 órával is.
Szunyókálás
Érdemes szunyókálni, mert azok akik napközben rendszeresen szunyókálnak 40%-al kisebb eséllyel halnak meg szív – és érrendszeri betegségekben. Tehát legalább 20 percnyi szundizás kifejezetten hasznos lehet és az esti alvásminőségét sem rontja.
Néhány tipp a jó alváshoz
Alvásrutin
Érdemes kialakítani egy biológia órát. Ami annyit jelent, hogy próbálj minden nap ugyanakkor lefeküdni és ugyanabban az időben ébredni. Ezzel erősíteni lehet a testet.
Napfény
Reggel és délelőtti napfénynél lelassul a melatonin nevű alváshormon termelődése és a szervezet átáll aktív nappali üzemmódba. A napfény javítja még az ember biológiai órájának hatékonyságát és ezáltal segít este a sötétben újabb alváshormonok termelődjenek.
Mozgás
A mozgás újra felszabadítja a stressz által okozott endorfinokat, amelyek megkönnyítik az esti alvást, illetve javítják a minőséget. De kerülni kell a lefekvés előtti intenzív testmozgást.
Fokozatos kikapcsolódás
Fokozatosan kell felkészülni a lefekvésre. Mobilt, laptopot félretenni, kikapcsolni minden stresszfaktort. Legjobb felkészülni a másnapra egy összeírt listával, jobban lehet rájuk koncentrálni. Egy olvasás is lehet hasznos lefekvés előtt, de ne legyen túl izgalmas. Ágyban nem dolgozunk.
Kellemes alváskörnyezet,
szellőztesd ki a szobát. Legyen tiszta , friss ágynemű. Legyen csendes, sötét szoba, mert a sötétség jelzi, hogy éjszaka van és stimulálja a melatonin alváshormon kiválasztódását.
Semmi koffein, semmi alkohol
A koffein és az alkohol tönkre teheti az alvást. A koffein 6- 8 óra alatt szívódik fel a testben. Ez alapján ki lehet számolni, mikor „kell” az utolsó kávét elfogyasztani. Az alkohol segíthet az alvásban, de alapjában véve úgy tekintünk rá, mint az alvás egyik fő ellenségére. Azért, mert az alkohol felszívódása teljesen felbolydítja a szervezetet és ilyenkor lehetségesek az éjszakai spontán felriadások, ami jelentősen rontja az alvás minőségét.
Horkolás
A rendszeresen horkoló emberek 10%-a küzd légzési nehézségekkel un. alvás légszomjjal. Ez garatszűküléshez is vezethet.
A horkolás jelentősen devalválja az alvás minőségét és ezzel az életminőséget is. A horkolástól másnap az ember megmagyarázhatatlanul fáradt lehet és romolhat az emlékező és koncentrációs képesség is.
Az alvási légszomj számos népbetegséggel is kapcsolatba hozható. Horkoláskor csökken a vér oxigén tartalma és sokkal intenzívebb munkára készteti a szívet. Ezalatt nő a vérnyomás és a stressz hormonok mennyisége. Érdemes szakszerűen kezeltetni a horkolást, mert az ember sokkal fogékonyabbá válik egy sor betegségre. Pl. a szív és érrendszeri, vagy diabétesz, magas vérnyomás, asztma.
Néhány alvás tanács
- Próbálj hason vagy az oldaladon aludni
- használj horkolás elleni orrdugót, légút tisztítót
- ha náthás vagy használj orrspayt
- kerüld az alkoholt, dohányzást, altatószert
- ha túl súlyos vagy próbálj lefogyni.
Forrás: Dr.Bertil Markund 10 aranyszabály avagy hogyan éljünk 10 évvel tovább könyből idézünk. Kapható a könyvesboltokban. Kiadta: Corvina Kiadó Kft. 2017