Gyulladások
Hogyan keletkezik a gyulladás?
A gyulladások többféle módon keletkezhetnek, de legfőbb okozói a szabad gyökök. A szabad gyökök járulékos elemek, amiket a sejtek termelnek ki, akkor, amikor az belélegzett oxigénből energiát termelnek a test alapvető funkcióihoz. Igaz hogy ebből a szabadgyökökből a test egy kis hányadot fel tud használni, de a baj onnan ered, hogy az egészségtelen életmód során túl sok szabadgyök keletkezik.
Mivel a sejtek rendkívül sérülékenyek a túl sok szabadgyökök könnyen pusztítják őket, ami gyakorlatilag gyulladást okoz. Ennek a folyamatnak során az immunrendszer is súlyos károkat szenved.
De mi okoz hosszantartó gyulladást?
Hosszantartó gyulladást az életünk során, korunk előrehaladásával a szabadgyökök halmozódása egyre több károkat okoz. Ezáltal a gyulladások egyre nyilvánvalóbbak és gyakoribbak lesznek. Az immunrendszer gyengül, baktériumok, vírusok és rákos sejtek képesek megsokszorozódni, szétterjedni a szervezetben.
Az immunrendszerünk hibás működése maga is képes felgyorsítani azokat a folyamatokat, amelyek sejtjeink károsodásához vezethetnek. Az így kialakult betegségek az autoimmun betegségek.
Az alábbi ábra mutatja, hogyan épülnek fel az egyes hatások, hogyan működik a szervezetünk és befolyásolhatjuk az egészségi állapotunkat és meghosszabbíthatjuk az életünket. Nyilvánvaló, hogy az egészséges életmódjavítás mindenképpen az egészséges és hosszabb élet esélyét adja meg számunkra.
Egészséges életmód
Szabadgyökök számának növekedése
Az immunrendszer sérülése
Véredények és egyes szervek sérülése
Gyulladások kialakulása
Megnő az alábbi betegségek kockázata
Demencia, Rák, Szívinfarktus, Stroke, Sclerosis Multiplex, Diabétesz, Fertőzés, Parkinson-kór
Hogyan erősítheted meg a szervezeted illetve, hogyan harcolhatsz a gyulladás ellen?
A legjobb mód gyulladások ellen az öngyógyító folyamatok elindítása amit egy egészségesebb életmóddal szinte azonnal el lehet kezdeni. Az egészséges életmódot sokan önsanyargatásként képzelik el, pedig egyáltalán nem erről van szó. Úgy kell erre az egész életmódiságra tekinteni, hogy örömet leljen benne az ember, ne pedig az önsanyargatás lebegjen a szeme előtt.
Hogyan tudja ezt elérni? A legegyszerűbb módja az egész életmódiságnak, ha kitűzöl egy célt magad elé. Olyan célt, amit könnyedén meg tudsz valósítani és természetesen ami összefügg az immunrendszered megerősítésével. Erről szól a 10 aranyszabály, amiket részeletezünk az egyes bejegyzésekben -- itt a tartalom >>>
De ha csak 3 pontban kellene összefoglalni, hogyan küzd le a gyulladásokat, akkor talán ez a három pont lenne a legkézenfekvőbb:
- az immunrendszer megerősítése - frissebb egészségesebb életmóddal
- a szabadgyökök mennyiségének csökkentése - megelőző stratégiákkal
- a szabadgyökök káros hatásainak szabályozása - védekező taktikákkal
Az immunrendszer megerősítése
Szervezetünk legfőbb ellenségei vírusok, baktériumok és természetesen a szabadgyökök. Ezek ellen a külső és belső fenyegetések kell az immunrendszerünknek védekeznie nap mint nap. Ezt a védelmi vonalat a nyirokmirigyek az epe, csontvelő és egy sereg fehérvérsejt alkotja. Úgy is mondhatjuk, hogy két fronton - külső és belső fronton folytatódnak az intenzív védekezések.
Az immunrendszer elitalakulata a fehérvérsejtek egyik speciális csoportját NK sejteknek nevezzük, ( NATURAL KILLERS - természetes gyilkosok ) Ők azok akik folyamatosan térképezik az idegen betolakodókat és amint felfedezik őket azonnal mérgező anyagokat juttatnak az idegen sejtbe, amivel megpróbálják elpusztítani.
Pont így dolgozik a bél immunrendszere is, ami képes különbséget tenni a káros és nem káros behatolókkal szemben. Ezért is javallott a helyes táplálkozás és a stressz minimalizálása, ami jótékonyan hat a bél immunrendszerére.
A külsö védelem a baktériumok, vírusok felkutatására és elpusztítására összpontosul a belső védelmi rendszer pedig kiiktatja a szabadgyökök miatt rocsolódó sejteket főkeg az elrákosodás miatt is.
Összefoglalva az immunrendszer egészséges sejteket biztosít a szervezet számára, ami védelmet biztosít számunkra a gyulladásokkal és a rákbetegségekkel szemben
A szabadgyökök mennyiségének csökkentése
Ha egészségesebben akarunk élni, akkor bele kell vésnünk az tudatalattinkban, hogy ezt csak akkor tudjuk elérni, ha jelentősen csökkentsük szervezetünkben a szabad gyökök számát. Ezzel elérjük, hogy minimalizáljuk véredényeink és szerveink sérülésének kockázatát és természetesen erősítjük az immunrendszerünket is.
Részletesen arról, hogyan lehet csökkenteni a szabadgyökök számát egészséges életmóddal itt olvashat.
Az alábbi ábrán látható, hogy az egészséges életmód megvéd a népbetegségtől.
Egészséges életmód
Szabadgyökök számának csökkentése
Egészségesebb immunrendszer
Egészséged véredények és szervek
Ritkuló gyulladások
Hatékon védelem a NÉPBETEGSÉGEKKEL SZEMBEN
Mi a szabadgyökök elszaporodásának legfőbb okozója?
Ami egyben a gyulladás kialakulásának is a legfőbb okozója is – az nem más mint a dohányzás. A dohányzás a hosszú és egészséges élet egyik legnagyobb ellenségének tekinthető, mert jelentősen megnöveli a szabadgyökök előfordulását, ami a véredények és az immunrendszer károsodásához vezet.
A kutatások bebizonyították, hogy a dohányosok 8 -12 évvel élnek rövidebb ideig, mivel a cigarettafüst nemcsak rákkeltő anyagokat tartalmaz, de növeli az érrendszeri betegségek, különböző rákfajták és számos egyéb betegségek kialakulásának kockázatát.
Ha most azon gondolkozol, hogy leszoksz a dohányzásról, akkor nem csak azt a bizonyos 8 évet kapsz ajándékba, hanem még 8 évet. Ugyanis a mínusz 8 évet + 8 évvé alakíthatod és az már 16 év amivel meghosszabbíthatod az életed, csak azzal,hogy leteszed a cigarettát. Megéri?
A szabadgyökök káros hatásainak szabályozása
Semmi mással nem lehet jobban szabályozni a szabadgyökök támadását, mint az antioxidánsokkal. Ezzel csak az a baj, hogy az antioxidánsok termelése a szervezetben 25 éves kor táján csökken. Ezért kell megfelelő étkezéssel pótolni Őket. Erről lesz szó a bejegyzésben
Ennek az egész bejegyzés sorozatnak a lényege, hogy elkezdj azon agyalni, miként fogod megvalósítani a hosszabb és egészségesebb életed. Mit fogsz csinálni, hogy az egészséges életmód ne kolonc legyen a nyakadon, hanem egy életstílus, örömteli pillanatokkal,amit úgy élsz meg, hogy tudod, ezzel meghosszabbítod és egészségesebbé teszed az életed.
Akár a cigi eldobásáról, akár a mozgásról vagy éppen az étkezésről van szó. Abszolút nem számít a változások sorrendje. Fokozatosan egyszerre csak egy – két célt kell felállítanod, amit könnyedén és főleg örömmel teli fogsz tudni teljesíteni. Elvégre csak egy életed van és gondolom nem mindegy, hogyan éled ezt meg.
11 európai országban 12 éven keresztül át folytatott kutatás drámai eredményekről számolt be: a vizsgált időszakban a rákos elhalálozások száma 60%-al csökkent azok között, akik egészségesebb életmódra tértek át.
A kutatók egy másik figyelemre méltó következtetése szerint az egészségesebben élők biológiai értelemben 14 évvel tűntek fiatalabbnak társaiknál a teljes vizsgálati periódus alatt.