Koronavírus
Koronavírus elkerülése
Tények a koronavírusról
A mostani járvány Kínából indult el a kb. 11 milliós lakosú Vuhan városágból. Ezt a járvány egy bizonyos koronavírus fajta okozza a 40 fajta koronavírus közül. Már a hatvanas években is ismert volt a koronavírus téma, és a kutatók már abban az időben is nagy figyelmet szenteltek neki.
Magyarországon is már 10 éve folytatnak koronavírussal kapcsolatos kutatásokat. Az állatokban is sok koronavírus fordul elő és az emberben is 3-4 fajta éldegél az emésztő rendszerben különösebb probléma nélkül.
Ez első komolyabb koronavírus járvány 2002-2003 ban indult szintén Kínából. Ezt hamar sikerült semlegesíteni, de annak ellenére a halálozási rátája magas volt. Máig létezik korona vírus a Közel-Keleten Szaud-Arábia területén azért, mert az a vírus fajta kimondottan szereti a meleg éghajlatot, ellentétben a többi koronavírussal, amik nem bírják a meleget.
Mit kell tudni a kora vírusról?
Ez a vírusfajta könnyen bejut az emberi sejtekbe. Bepumpálja magát a sejtekbe, és ott elindítja a különböző folyamatokat. A koronavírusok az állatfajokat is érinthetik, leginkább a denevéreket, anélkül, hogy megbetegítenék. A mostani járványt COVID-19 ként emlegetnek, talán azért mert 2019 –ben tört fel.
Mit csinál a korona vírus a szervezetben?
A koronavírus az alsó légutak nyálkahártyájának sejtjeit támadja meg. Bejut a sejtbe és különböző gyulladásokat indít el. Így csökken a légző felület és a beszívott oxigén nem lesz elegendő és fulladás érzetét kelti. Elsősorban idősebb, legyengült szervezetű, csökkent immunrendszerrel rendelkező és krónikus betegségben szenvedő embereket érint.
A magas láz megviselheti szívelégtelenségben és keringéssel szenvedő embereket, vagyis olyanokat, akiket egy nátha is vagy influenza is eléggé megvisel. A megbetegedésnek azon felül, hogy légszomj van, influenza tünetei, köhögés, ízületi fájdalmak vannak. Magas lázzal is járhat.
Ez a vírus is cseppfertőzéssel terjed. Ha nem talál személyre, akkor bárhol landolhat. ( tömegközlekedési eszközön, billentyűzeten, pénzen, kapaszkodón, kilincsen stb…) Sajnos a köztudatban levő védőmaszk segítségével nem megelőzhető a fertőzés. De nem bírja a meleg száraz körülményeket, hamar elpusztul. Akkor sem tud érvényesülni, ha a szervezetnek erőss az immunrendszere, rendszeresen van táplálva vitaminokkal .
Szereti a nedvesebb és hűvösebb környezetet, ahol akár több napig aktív marad, azaz, amikor képes fertőzni.
Lényeg.
ha megfogunk valamit azonnal próbáljuk meg fertőtleníteni , megmosni a kezünket de semmi képen ne rakjuk a szánkba, de még csak a közelébe sem. Ezért nem kell pánikba esni, mert a fertőzöttek közel 80%-a tünetmentesen vészeli át a betegséget.
20 % ból tizenöt az súlyosabb és 2% -ék a halálozási ráta. Ezek az adatok a mai bejegyzéskor ismert adatok, de ez az idő folyamán természetesen változni fog.
Hogyan éljük túl ezt a vírust?
Egyszerűen semmi pánik. Maradjunk józanok, értelmesek. Ez annyit jelent, hogy nem bagatelizálhatjuk el, de nem is gondolhatjuk, hogy most már vége az emberiségnek. Ha összehasonlítjuk az influenza járvánnyal, ami ismert, akkor láthatjuk, hogy hetente Magyarországon 40 000 ember keresi fel az orvosi rendelő megbetegedésből kifolyólag.
Szemben a koronavírussal, aminek a megbetegedésnek a száma március elején nem érte el a 100 000 főt világszerte.
Miért van a koronavírusnak ilyen nagy hangja?
Az influenza az egy ismert járvány a koronavírus pedig teljesen ismeretlen. A szakemberek tudják, hogy az influenza átlagosan éves szinten 250 -500 000 embert visz el világszerte csak légúti szövődmények következtében.
Védekezés a koronavírus ellen?
- rendszeres alapos kézmosás legalább 20 mp.
- gélalkohol tartalmú fertőtlenítőszert
- ha fertőzöttek vagyunk, használjunk maszkot, hogy ne terjesszük a vírust
- ne babráljunk sokat az arcba, orrba
- fogyasszunk több vitamint, ásványi anyagokat.