Napozzon de mértékkel
Az UVB sugárzás feltölti a test D vitamin készletét, de...
... tudni kell, hogy a napon az embert UVA és UVB ultraibolya –sugárzás éri. Ha a bőrsejtek közvetlen napfénynek vannak kitéve, az UVB sugárzás feltölti a test D-vitamin készletét.
A napfény tehát a D-vitamin legfontosabb forrása. Ezen kívül étkezés során is magunkhoz viszünk D-vitamint, ami különösen a téli időszakban rendkívül fontos. Télen előnybe kellene helyeznünk a D-vitaminban gazdag táplálkozást, mint pl. olajos halak, lazac, hering, makréla, angolna, tojás és D vitaminban gazdag tej.
De a napot nagyon nehéz helyettesíteni, ugyanis már egy rövid napozással is annyi D-vitamin termelődik a szervezetben, mint 50 pohár tej elfogyasztásával.
A D-vitamin hiánya…
… már önmagában sem veszélytelen. pl. olyan napfénytelen országok, mint Svédország számos egyéb betegségnek – ráknak, sclerosis multiplexnek is sokszor ki vannak téve.
Mire jó a D –vitamin?
A D –vitamint csodamolekulának is lehet tekinteni, hiszen a szervezet működésének sok területén szükség van rá. Jó az:
• idegrendszer
• csontozat,
• hormonháztartás
• ásványi anyagok és létfontosságú anyagok felszívódás elősegítése
• Aktiválja az immunrendszert,
• gátat szab a gyulladásoknak
Védelmet nyújt egy sor betegséggel szemben, mint a :
• rák egyes fajtái
• sclerosis multiplex
• cukorbetegség
• reuma
• depresszió
• pikkelysömör
• csontritkulás
• fertőzések
• vérrögképződés a lábban
Meg fogsz lepődni, mit tud a napfény
Kutatások szerint
Egy Dél-Svédországban 29 000 nő részvételével 20 éven át folytatott kutatás összevetette a nők napozási szokásait bizonyos betegségek gyakoriságával, illetve a résztvevők halálozási arányával. A vizsgálat kimutatta, hogy azok a nők, akik a leginkább kerülik a napfényt, hajlamosabbak a cukorbetegségre és a vérrögképződésre s így náluk a halálozási arány is megduplázódik azokhoz képest, akik sokat tartózkodnak napon. A napfény mellőzése legalább annyira megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek illetve az elhalálozás esélyeit, mint a dohányzás , az inaktív életmód vagy az elhízás.
Egy másik kutatás-amelyben többek között a Karolinska Intézet munkatársai is részt vettek-13 ország, több mint 4 millió betegének az adatait elemezte. A vizsgált országok között napsütésben gazdag ( Spanyolország, Ausztrália, Szingapúr, ….) és szegény ( Svédország, és más északi országok illetve Kanada ) országokat találunk.
A kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a napos országok lakói ritkábban betegednek meg bizonyos rákfajtákban, pl. gyomor-, vastagbél-,vese, húgyhólyag-ű,prosztata-, mell- és tüdőrákban. Ezekben az országokban, mintegy 90% kisebb volt a kór kialakulásának esélye. Ez a figyelemre méltó arány valószínűleg arra vezethető vissza, hogy a napfény serkent a test D-vitamin termelését.
A D-vitamin és a napozás
A napbarnított bőr csábító és sokak szerint a nyár legfőbb hozadéka a barnulás. De nem árt tudni, hogy a test már egészen kevés UV –sugárzással is elegendő mennyiségű D –vitaminhoz jut.
Pl. egy átlagos svéd nyári napon már rövid idő alatt is annyi pír érheti az ember arcát és kezét, amennyi bőségesen fedezi a napi D-vitamin szükségletet. Az Egyenlítő felé haladva - vagyis ahol az UV sugárzás erősebb - , még ennél is rövidebb napozás elegendő. Más szavakkal, semmi értelme órákig a napon perzselődni. Sőt csak annál ráncosabbak leszünk, vagy –ami még rosszabb- bőrrákot kaphatunk. A több nap egyáltalán nem jelent több D-vitamint, mivel amint eléri a megfelelő szintet, a bőr azonnal leállítja a vitamin termelését.
D – vitamin étrendkiegészítőkből
Mivel alacsony napállás esetén az UVB sugárzás megszűrődik, az atmoszférában, ezrét tulajdonképpen csak az év melegebbik felében, azaz az április-májustól augusztus-szeptemberig tartó időszakban termelődhet megfelelő mennyiségű D-vitamin. Vagyis az északabbra fekvő területeken élők szervezete télen nem tud D-vitamint kivonni a napfényből.
A D-vitamin hiány lerövidítheti az élettartamot és még sok egyéb káros hatása is lehet. Ezért kifejezetten jót tesz az egészségünknek, ha télen a szokásosnál nagyobb mennyiségű D-vitamint veszünk magunkhoz. Ez nem jár mérgezésveszéllyel- feltéve, hogy nem lépjük át az ajánlott dózist. A folyamatos túladagolás viszont már mérgezéses tüneteket okozhat.
Életmód és táplálkozás tanácsadó szervezetek ajánlata
- napi 10 mikrogramm /400 IE (IE- nemzetközi egység ) D-vitamin bevitelét javasolják gyermekeknek és felnőtteknek.
- 75-év fölöttieknek napi 20 mikrogramm/ 800 IE azaz dupla mennyiség javasolt.
A nyári napfényből kivont D-vitamin ősszel még néhány hétig elraktározza a szervezet, de aztán ezt is maradéktalanul feléli. Fontos ezért az ősz beálltával elkezdeni a vitamin kiegészítők rendszeres szedését egészen tavaszig.
Nap: a legjobb tanács
Nyáron minden nap legyünk napon. Svédországot illetve az ezen szélességi körön fekvő többi országot – kevés napfény éri., ezért jócskán raktározzunk be D-vitaminból. Nem kell kiköltözni a tengerpartra, hogy naphoz jusson az ember. Már egy kis kertészkedéssel vagy sétával is megfelelő D-vitamint nyerhetünk, az is elég, ha sortban-pólóban heverészünk egy függőágyban.
Ha biztosra akarsz menni,
hogy szervezeted megkapja a napi D-vitamin szükségletet, akkor kb. 15-20 percig napozz napvédő nélkül. A naptejek ugyanis leárnyékolják az UV sugarakat s így gyakorlatilag teljesen megakadályozzák a D-vitmain termelődését. Napozz dél tájban, mert ilyenkor jár a nap a legmagasabban és ilyenkor termelődik a legtöbb D-vitamin. Ha egész nap zárt helyen dolgozol, akkor legalább ebéd időben menj ki a szabadba akár csak egy könnyű sétára vagy kávéra.
Amennyiben 20 percnél tovább kívánsz a napon maradni, akkor már szükség van napvédőre. Ne feledd a legfontosabb szabályt:
„tilos leégni”
Közvetlen napozás után ne zuhanyoz szappannal mert a zsírban oldódó D-vitamin könnyen lemosódik. Pár órát várj, amíg felszívódik a bőrön keresztül.
UV sugárzás ellen mindig viselj napszemüveget és ne várd meg amíg felhólyagosodik a bőröd. Télen úgy turbózhatod fel a szervezeted D-vitamin mennyiségét, ha lehetőség szerint elutazol egy melegebb éghajlatú országba.
A napozás inkább hasznos mint káros
A napfény gyógyító hatású és távol tart számos betegséget. A Harvard Egyetem professzora Edward Giovannucci már 2005 ben megállapította:
minden bőrrák okozta halálesetre 30 olyan jut, amely D-vitmain hiány miatt következett be.
De mindez, csak akkor igaz, ha kellő körültekintéssel napozol és óvakodsz a leégéstől. Egy majdani rosszindulatú daganat kialakulásának az esélye nagyobb , ha az ember gyerekként leégett a napon.
Ugyancsak óvatosnak kell lenni a napozással, ha fogékonyabb vagy a daganatos megbetegedésekre. Pl. ha szőke, vörös vagy szeplős vagy, sok az anyajegyed, illetve ha már előfordult bőrrák a családodban. Ha ilyen csoportba tartozol, akkor még tulajdonképpen védekezned kell a nap ellen. Pl napolaj használata helyett egyszerűen felöltözöl. Gyerekek esetében többszörösen fontosak a fenti óvintézkedések.